Co zrobić, aby ubrania nie farbowały w praniu?

Wkładasz do prania swoją ulubioną bluzkę albo spodnie. Wyciągasz i widzisz… że zmieniły kolor. Zastanawiasz się – dlaczego pranie farbuje? Odpowiadamy, że powodów może być naprawdę wiele. Być może źle dobrałaś proszek czy płyn, który sprawił, że tkanina się odbarwiła. Często farbują po prostu nowe rzeczy, które mają dużą ilość barwnika. Pod wpływem wody uwalnia się, przez co może farbować inne ciuchy.

Najlepszym sposobem jest przygotowanie roztworu z wody i octu. Na 5 litrów wystarczy 1 szklanka. Namocz je na kilkanaście minut, a następnie wypierz tradycyjnym sposobem. Problem farbowanie zniknie. Nie martw się również o przykry zapach. Po pierwszym praniu się ulotni. Jeśli będzie to konieczne zabieg można powtórzyć.

Kolejnym nowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie chusteczek wyłapujących kolor. Kupisz je w niemal każdej drogerii. Wrzuć je do bębna wraz z ubraniami. Chusteczki nie są drogie, chronią ubrania przed zafarbowaniem.

Przed każdym praniem pamiętaj również o segregowaniu ubrań. Bez tego istnieje większe prawdopodobieństwo, że ubrania zafarbuję. Jeśli ostatnio kupiłaś nową rzecz, warto za pierwszym razem wyprać ją ręcznie w misce, aby przekonać się jak zachowuje się tkanina, z której jest zrobiona.