Zasady sortowania prania

Pranie to nie tylko wrzucenie ubrań do bębna pralki i nastawienie odpowiedniego programu. Kluczem dobrego rozpoczęcia prania jest odpowiednie posegregowanie rzeczy. Od tego, bowiem zależy efekt finalny.

Przede wszystkim powinnaś zwracać uwagę nie tylko na kolory, ale również na rodzaje tkanin, z których są wykonane. Najlepiej podzielić je na białe, jasne i ciemne. Drugie kryterium to wspomniany rodzaj tkanin. Dziel je ze względu na: naturalne, sztuczne i syntetyczne. Sprawę ułatwia zainwestowanie w kosz z przegródkami, który umożliwi Ci sortowanie prania na bieżąco.

Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta. Zwracaj uwagę na metki i informacje na nich zawarte. Może się okazać, że niektóre z nich, np. delikatne bluzki, koszulki wymagają prania ręcznego.

Ochronić ubranie przed zniszczeniami pozwoli również zasuwanie zamków, opróżnianie kieszeni, zawiązywanie sznurków i tasiemek, a także nie przepełnianie bębna pralki. Jeśli posiadasz odzież ze szczególnie delikatnych materiałów, możesz włożyć ją do specjalnego woreczka na pranie. Zwracaj uwagę na to, jak rzeczy wyglądają przed praniem. Jeśli są uszkodzone, mogą zniszczyć się jeszcze bardziej albo przyczynić się do awarii pralki. Sprawdź czy staniki nie mają wystających fiszbin, czy z bluzek nie wystają nitki itp. W przeciwnym wypadku przed praniem należy naprawić usterki.