Jak pozbyć się plamy z lodów, bitej śmietany czy białek?

Lody, różnorodne desery z bitą śmietaną są nie tylko smaczne, ale niestety chwila nieuwagi i… potrafią stworzyć trudną do wywabienia plamę. O takie plamy nietrudno latem, chociaż nie musi to być przecież regułą. Plamy z białka mogą zdarzyć się niemal zawsze i wszędzie. Właściwie w każdych okolicznościach.

Na szczęście są sposoby, które umożliwią jej trwałe pozbycie się.

Pobrudzona bluzka czy spodnie, zwłaszcza, jeśli wykonane są z delikatnej tkaniny, potrafią nieźle nabawić stracha. Obawiasz się, że zostaną one zniszczone i już nigdy nie będą tak ładnie wyglądały? Domowe sposoby pozwolą na skuteczne pozbycie się zabrudzenia.

Pierwszą zasadą jest to, żeby nie używać gorącej wody. Taka woda zetnie białko w głębi włókien. W praktyce znacznie trudniej będzie pozbyć się plam. Najlepiej spierać oczywiście świeże plamy. Te, które wyschną, są szczególnie uciążliwe i trzeba się znacznie bardziej napracować, aby je usunąć. Świeżą plamę zalej zimną wodą i pozostaw na pół godziny. Potem pocieraj tkaninę pod bieżącą wodą. Taka metoda powinna sprawić, że plama zniknie szybko i bez szkody dla tkaniny. Jeśli jednak to nie pomoże – wypierz ją w roztworze zimnej wody, dodając do niej płyn do mycia naczyń. Proporcje powinny być następujące: 1 łyżeczka płynu na 1 litr wody.

Gdy i taka metoda zawiedzie – oddaj ubranie do pralni chemicznej. Tam zostanie poddane specjalnej metodzie prania, które pozwoli na usunięcie nawet na najbardziej uciążliwej plamy. Taka metoda sprawdzi się zwłaszcza, jeśli plama zdążyła zaschnąć i domowymi środkami trudno ją usunąć.