Jak prać poszczególne tkaniny?

Pranie wykonujesz intuicyjnie, niezbyt wiele się nad tym zastanawiasz. Jednak, aby Twoje ubrania długo wyglądały jak nowe, należy traktować tak, jak tego wymagają. Poszczególne tkaniny wymagają różnego traktowania.

Ogólna zasada jest taka, że powinniśmy stosować się do zaleceń na metce. Według nich postępować, aby z naszymi ubraniami nie stało się nic złego.

Pranie bawełny nie jest wymagające. Takie rzeczy można brać w zimnej lub ciepłej wodzie z dodatkiem uniwersalnych detergentów.

Z kolei poliester, nylon, spandex (bardziej znany, jako lycra, elastan), akryl czy włókno octanowe nie zbiegną się w praniu i są odporne na plamy i odbarwienia. Jeśli wysuszysz je w suszarce, mogą się elektryzować i trwale wymiąć. Dlatego znacznie lepiej jest suszyć je tradycyjnymi metoda. Prać je należy w pralce, w ciepłej wodzie.

Jeśli chodzi o pranie wełny – nie rób tego w ciepłej wodzie, ponieważ bardzo łatwo się ona kurczy. Znacznie lepiej wyprać taką ręcznie w chłonnej wodzie, a suszyć w stanie rozłożony.

Ubrania z jedwabiu, zwłaszcza barwionego mogą niestety farbować. Dlatego najlepiej jest czyścić je na sucho lub prać ręcznie w chłodnej wodzie z dodatkiem łagodnych środków piorących. Natomiast sztuczny jedwab najlepiej prac ręcznie w zimnej wodzie albo na sucho, np. w pralni chemicznej. Jeśli nieodpowiednio się z nim obejdziesz – może farbować, kurczyć się, a nawet stracić swoją charakterystyczną strukturę.

Natomiast rzeczy z lnu najlepiej czyścić na sucho lub prać ręcznie w zimnej wodzie. Takie rzeczy susz na powietrzu. Materiał ma to do siebie, że łatwo się mnie i przez to wymaga częstego prasowania.