Jak uratować rozciągnięty sweter?

Pewnie nieraz zdarzyło Ci zniszczyć ulubioną część garderoby. Na szczęście rozciągnięty sweter można uratować.

Swetry odkształcają się na skutek częstego noszenia i prania. Niekiedy przyczyną jest po prostu zła pranie lub suszenie ubrań. Aby tego uniknąć należy po prostu należy czytać metki i stosować się do zawartych na niej zasad. Rozciągnięty sweter wygląda nieestetycznie. Jednak są sposoby na to, aby go jeszcze uratować.

Po pierwsze: zrezygnuj z płynu do płukania tkanin. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy pozwala na to materiał, z jakiego wykonana jest odzież. Bez płynu do płukania najczęściej mogą się obejść ciężkie, grube swetry. Właśnie takie środki sprawiają, że sweter rozciąga się. Detergent nawilża poszczególne włókna, głęboko w nie wnika. W przypadku delikatnych włókien płyn do płukania może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Kolejnym sposobem na skurczenie swetra jest wypranie go w wyższej temperaturze. Zazwyczaj wystarcza 45 stopni. W tym przypadku warto wyprać go w minimum 60 stopniach. Uwaga: nie pierz z swetrem innych rzeczy, ponieważ one również mogą się skurczyć i stracić fason. Gorąca woda ma właśnie takie właściwości – kurczy i filcuje tkaniny. Jeśli masz rozciągnięte tylko rękawy – wystarczy, że zamoczysz je we wrzątku. Nie ma sensu prać całego swetra.

Dobrym sposobem jest również dodanie do prania szarego mydła. Działa ono jak krochmal. Dzięki temu sweter stanie się zbity i automatycznie się skurczy.

Również po wypraniu nie wieszaj go na suszarce, tylko rozłóż go na ręczniku. Możesz przyspieszyć proces suszenia używają suszarki.