Jakie środki piorące stosować?

Oczywiście nie wszystkie dostępne na rynku proszki czy płyny nadają się do stosowania do wszystkich tkanin. Warto o tym pamiętać. Dlatego zawsze przed każdym praniem, zapoznaj się dokładnie z metkami. W przeciwnym wypadku błąd może kosztować Cię uszkodzenie tkaniny. Symbole znajdujące się na metkach dokładnie podpowiedzą Ci, jak powinieneś obchodzić się z tkanina, aby nie straciła ona koloru czy nie zniekształciła się podczas prania, płukania, a nawet suszenia.

Najlepiej jest zaopatrzyć się w trzy rożne środki do prania. Proszek do prania białej bielizny, środek do prania kolorów oraz taki, który umożliwi ci pranie ubrań delikatnych, wełnianych. Wydaje się to skomplikowane, jednak każdy ze środków ma inne właściwości oraz przeznaczenie. Zdecydowanie warto posiadać każdy z nich. Czym one się od siebie różnią?

Proszki przeznaczone do białej bielizny zawierają między innymi wybielacze i rozjaśniacze optyczne. Pozwalają osiągnąć bardziej intensywną biel prania. Niekiedy nie wystarczają do osiągnięcia idealnej bieli i może by konieczne zastosowanie środka wybielającego.

Natomiast środki do kolorów pozbawione są wybielaczy i rozjaśniaczy. Natomiast wzbogacone są niewielka ilością substancji, które zapobiegają przenoszeniu cząsteczek koloru. To z kolei zapobiega farbowaniu podczas prania. Jeśli chcesz dodatkowo chroni swoje ubrania i jednak boisz się farbowania, możesz zastosować chusteczki wyłapujące kolor. Wystarczy, że wrzucić je do pralni razem z ubraniami.

W sklepach znajdziesz również uniwersalne środki piorące. Najczęściej są one w płynie i nie zawierają wybielaczy, tylko rozjaśniacze optyczne. Są przeznaczone do prania bieli i jednak są znacznie wygodniejsze u użyciu niż proszki do prania. Coś za coś – mają, zatem mniejsza siłę działania.